Jak sprawdzić adres IP naszego komputera?

To nie jest błahe pytanie

Okazuje się, że pytanie jak sprawdzić IP wcale nie jest takie łatwe w poszukiwaniu odpowiedzi. Głównym problemem jest to, że znaczna większość użytkowników, którzy szukają odpowiedzi na nie, jest samo rozróżnienie pomiędzy adresem w lokalnej sieci, a zewnętrznym adresem publicznym. Czym one są oraz jak je sprawdzić? Musimy znaleźć odpowiedzi na te pytania. Adresy IP podzielić można na dwie grupy. Chodzi o adresy lokalne oraz publiczne. Lokalny adres identyfikuje nasze urządzenia w domowej sieci. Ma on zazwyczaj postać adresu 192.168.0.xxx lub też podobnego. Jest przydzielany automatycznie przez tak zwany serwer DHCP.

Jeśli zaś chodzi o publiczny adres to natomiast adres, pod którym komputer nasz jest widoczny na zewnątrz. Tenże adres jest przydzielany automatycznie bezpośrednio przez dostawcę Internetu. Ostatnio można jednak zauważyć trend gdy ISP jeszcze wprowadzają własne podsieci i pod jednym adresem zewnętrznym IP podłączają kilka czy też nawet kilkudziesięciu klientów. Tak się dzieje za sprawą braku adresów w samym protokole IPv4. Z takich właśnie praktyk między innymi korzystają praktycznie wszyscy spośród operatorów komórkowych, a do tego także część tak zwanych kablówek. W czasach chmurowych serwisów adres zewnętrzny IP traci na znaczeniu powoli, ale jednak warto o tendencji tej pamiętać, jeśli byśmy chcieli skorzystać ze wszystkich możliwości, jakie nam daje publiczny adres.

Przejdźmy do konkretów

Zatem jak sprawdzić IP? Chodzi oczywiście o sprawdzenie adresy komputera w lokalnej sieci. W przypadku posiadania przez nas systemu Windows, to sposobów jest przynajmniej kilkanaście. Jednak zainteresowani jesteśmy głównie tym, który wydaje się najprostszy. Najprostszym sposobem z nich jest po prostu uruchomienie wiersza poleceń. Chodzi o Menu Start – System – Wiersz polecenia lub też Start  – Uruchom – CMD. Następie wpisujemy komendę ipconfig. Nasz lokalny adres IP jest wpisany w linijce opisanej jako IPV4 Address.